MINIGOLF: indikator javnih prostornih politika
Istraživanje provode Dino Belamarić, Dafne Berc i Bojan Mucko, kao nezavisni tim koji se bavi istraživanjem potencijala za održavanje raznovrsnosti svakodnevnog života urbaniziranih teritorija. U svom radu koriste metodologiju koja kombinira arhitektonske, antropološke i novomedijske alate.
Fenomen implementacije minigolfa u javni prostor istražuje se kao društveno i prostorno naslijeđe određenog povijesnog perioda, ali i kao indikator politika upravljanja i uređivanja javnog prostora. Istraživanje je temeljeno na terenskom obilasku sedam zagrebačkih lokacija minigolf terena.
Uz prikupljanje uvida o problematici, svrha istraživanja je propitivanje razloga zašto i u kojim funkcionalno-oblikovnim aspektima su neka minigolf igrališta sačuvana, a druga su nestala. Funkcioniraju li pojedina napuštena igrališta kao prostori koji alternativnim korištenjem ispunjavaju nepredvidive potrebe stanovnika i korisnika sredina u kojima se nalaze? Ovom vrstom razonode uz laganu i neobaveznu rekreaciju mogle su se baviti sve dobno-spolne skupine korisnika različite kupovne moći. Budući da je u javnom prostoru s vremenom zamijenjena suženom ponudom dječjih igrališta i komercijalnih sadržaja za odrasle, razmatranje takve specifične društvene prakse inicira i diskusiju o kulturi korištenja javnog prostora koja u današnjem trenutku zaslužuje reinvenciju.
Predavanje s diskusijom i najava zagrebačkog vodiča kroz minigolf održani su u Showroomu Galerije Nova, u subotu 17. studenog 2018. u 12 sati. Moderator diskusije bio je arhitekt Marko Sančanin.
Program je financiran sredstvima Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture RH i Gradskog ureda za kulturu GZ.