Prelazak Zagreba na desnu obalu Save jedan je od ključnih događaja u razvoju grada. Istraživanjem formativnih trenutaka u razvoju prekosavskog područja želi se obuhvatiti cjelina procesa koji su oblikovali ovo područje.
Točke u vremenu od kojih se polazi su kraj 19. stoljeća, 1950-te i 1990-te godine. Kroz njih se provlači istraživanje razvoja infrastrukture, regulacije rijeke, rušenja i izgradnje stambenog fonda te rušenja i sadnje zelenila. U smislu ideološko-političkih i društveno-ekonomskih odnosa proučava se izmjena koncepta privatnog i društvenog vlasništva uz ponovno ustoličenje privatnog kao neprikosnovenog kao i detektiranje razlika između socijalističkog i kapitalističkog promišljanja razvoja grada.
Istraživanjem se želi stvoriti baza podataka i sustav superponiranih kartografskih analiza koje kroz niz tematskih rakursa prate i analiziraju usporedne kontinuitete i prekide u razvoju značenjskih slojeva koji sačinjavaju ovaj osjetljivi socijalni i ekološki prostor.
Ciljevi projekta su razvijanje novog načina prikazivanja građe i razvoj metodologije dokumentiranja s jedne, te povezivanje s građanskim inicijativama i udrugama koje se bave Novim Zagrebom uz poticanje građana na participaciju i razvijanje strategije upotrebe praznih prostora radi dizanja kvalitete života u naseljima s druge strane.
NOVOZAGREBAČKE PRAZNINE (2015.)
U prvoj fazi projekta fokus istraživanja je stavljen na promjenjivi krajobraz novozagrebačkih praznina. Prati se odnos izgrađenog tkiva i otvorenih zelenih površina, odnos javnih zelenih površina naspram zapuštenih ili podiskorištenih dijelova te njihove mjene i različite prakse osmišljavanja, uređivanja, održavanja i prisvajanja zelenih površina.
Financijska podrška 2015.
Grad Zagreb Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport
Foto: © Mirna Pibernik